Loading...
شما اینجا هستید: صفحه اصلی » صفحه خبر

تاريخ معدن‎كاري و فنون آن در ايران باستان

كشور ما ايران، در طول چندين هزاره در اكتشاف مواد معدني و فنون معدن‎كاري و به‎ كارگيري مواد معدني پيشتاز بوده است.

تاريخ معدن‎كاري و فنون آن در ايران باستان

 

تاريخ معدن‎كاري و فنون آن در ايران باستان

 

منصور قرباني*، با همكاري فرانك پروين‎پور

خلاصه

كشور ما ايران، در طول چندين هزاره در اكتشاف مواد معدني و فنون معدن‎كاري و به‎ كارگيري مواد معدني پيشتاز بوده است. هوش، نبوغ و دانش مردمان ايران باستان از يك سو پتانسيل‎ بالاي ذخاير معدني ، تنوع آنها، نبود پوشش گياهي متراكم از سوي ديگر همچنين تاريخ طولاني، مركزيت، گفت و شنود و برخورد قوم‎هاي مختلف در اين پهنه سبب شده‎اند كه فعاليت‎هاي معدني و چگونگي به كارگيري مواد معدني در تمام دوره‎هاي تاريخي ايران باستان از چنان رونقي برخوردار باشد كه هنوز اكتشاف‎گران، معدن‎كاران و صنعت‎گران معدني از دانش معدن‎كاري آنها در شگفت هستند. جاي بسي تعجب است كه تاكنون كمتر معدن‎ فلزي شناخته‎ايم كه جاي پاي گذشتگان خود  را در آنجا نديده باشيم.

    تاكنون صدها موارد معادن باستاني مانند معادن طلا، مس، آهن، سرب، روي، نقره و … در ايران شناخته شده كه در طول صدها سال مورد بهره‎برداري قرار داشته‎اند.

دهها كارگاه‎ معدني، ابزارهاي معدن‎كاري و ذوب و سايت‎هاي اسكان معدن‎كاران، حداقل از هزاره چهارم قبل از ميلاد تاكنون در ايران شناخته شده است.

در اين مقاله سعي شده است  به طور فشرده فعاليت‎هاي معدن‎كاري دوره‎هاي تاريخي، انواع مواد معدني و فنون معدن‎كاري و مناطق معدن‎كاري در ايران باستان اشاره شود.

آنچه در اين نوشتار آمده است حاصل پژوهش‎ها و پي‎جويي‎هاي اكتشافي، بازديد از تمام مناطق معدني ايران (باستاني و غير باستاني)، جمع‎آوري و تحليل تمام اطلاعات موجود در اين راستا مي‎باشد كه بسياري از مطالب آن براي اولين‎بار در اين مجموعه مي‎آيد.

 

123...10

نظرات

 


ارسال نظر