Loading...
شما اینجا هستید: صفحه اصلی » انتشارات » انتشارات

ژئوشيمي آلي (از فيتوپلانكتون تا توليد نفت)

محمدرضا كمالي و بيوك قرباني

ژئوشيمي آلي (از فيتوپلانكتون تا توليد نفت)


فهرست:
فصل اول: مقدمه
فصل دوم: چگونگی آغاز زندگی و تکامل بيوسفر
فصل سوم: توده‌هاي زيستي
فصل چهارم: رسوب و تجمع مواد آلي
فصل پنجم: شيمی آلی نفت و گاز
فصل ششم: مراحل تکامل مواد آلی در رسوبات
فصل هفتم: از کروژن تا نفت و گاز
فصل هشتم: چگونگی ارزيابی مواد آلی موجود در سنگ منشأ
فصل نهم: چگونگی پراکندگی سنگهای منشأ نفت در دنيا و علل آن
فصل دهم: مقدمه‌ای بر نشانه‌هاي زيستي و کاربرد آنها
فصل يازدهم: ژئوشيمی مخزن
فصل دوازدهم: ژئوشيمي نفت و كاربرد آن در اكتشاف و توليد
فصل سيزدهم: اثر انگشت‌نگاري نفت
فصل چهاردهم: اينكلوزيونهاي نفتي و کاربرد آنها در اکتشاف و توليد

 

ز آغاز بايد كه داني درست سرمايه گوهران از نخست
كه يزدان ز ناچيز، چيز آفريد بدان تا توانايي، آرد پديد
استاد فردوسي توسي

سخني درباره اين نوشتار
براي پيدا نمودن و به‌چنگ آوردن هر پديده مادي، نخست شناخت راز و رمز نهفته در شكل گرفتن آن پديده و سپس سعي و تلاش فراوان نمودن با فنون گوناگون در كاويدن آن نياز است.

از زمان پيدايش و شناخت طلاي سياه يا به تعبيري خون سياه در رگه‌هاي جامعه اقتصادي كنون جهان، روشها و شيوه‌هاي گوناگون اكتشافي به‌كار گرفته شده است.

پيداست كه با گذشت زمان و رو به اتمام رفتن ذخاير شناخته شده پيشين كه شواهد بارزتري در اكتشاف داشتند و به‌طور ساده‌تر قابل اكتشاف بودند، ذخاير باقيمانده و اكتشاف نشده، شواهد آشكار كمتري در مقايسه با ذخاير پيشين دارند. بنابراين گزينه‌هاي اكتشافي نيز پيچيده‌تر و با جزء‌نگري بيشتري همراه خواهد شد.

در اكتشاف ذخاير نفت و گاز، ديگر امروز تنها فنون چينه‌شناسي ويژگيهاي ساختاري، روشهاي گوناگون ژئوفيزيكي و حفاري كفايت نمي‌كند، بلكه سعي در شناخت هر چه بيشتر منشأ و سير تكامل تغييرات فيزيكي و شيميايي آن تا تبديل به نفت احساس بيشتري مي‌شود. در اكتشافات نوين همچنين تغيير و تحولات بعدي از منشأ تا توليد، ارتباط بين مخزن نفتي با مخزن‌هاي مجاور در يك ميدان نفتي، ارتباط ميدانهاي نفتي متفاوت با هم ضرورت پيدا كرده است ژئوشيميايي آلي امروز در جهت رفع چنين خواسته‌هايي برآمده است. اين علم نه‌تنها به نياز‌هاي فوق جواب مي‌دهد، بلكه پيش‌بيني مي‌شود در ‌آينده ويژگيهاي زيستي حيات و محيط زندگي گذشته را بازسازي دقيق ‌نمايد و پرده از بسياري از ابهامات زيستي، ديرينه‌‌شناسي و زمين‌شناسي محيط زيستي بر‌دارد.

يكي از اهداف مهم مركز پژوهشي زمين‌شناسي پارس (آرين‌زمين) شناخت منابع طبيعي ايران مي‌باشد. انتشار كتاب ژئوشيمي آلي در شناخت و اكتشاف منابع نفتي ايران كمك شايان توجهي خواهد نمود. نوشتن كتاب ژئوشيمي‌ آلي كاري است كم نظير، كه در ايران و در كشورهاي همجوار، بي‌نوع است. اين كتاب حاصل زحمات چندين ساله مؤلفين محترم جناب آقاي دكتر كمالي و مهندس بيوك قرباني است كه سالهاي زيادي از عمر خود را در آموزش و پژوهش صنعت نفت به‌خصوص اكتشاف گذرانده‌اند و تجربيات گرانسنگ و پر بهايي در اين راستا كسب نموده‌اند و در تأليف اين كتاب به‌كار بسته‌اند، دارند.

مركز پژوهشي زمين‌شناسي پارس (آرين‌زمين) كار و تلاش مؤلفين محترم را ارج مي‌نهد و انتشار چنين كتابي را از افتخارات خود مي‌داند. كار جناب دكتر محمدرضا كمالي و مهندس بيوك قرباني آغازي در اكتشاف نوين ژئوشيمي آلي است، كه كاري است سترگ و گرانبها، اجرشان مأجور و عمرشان پر بار. جناب آقاي دكتر محمدرضا موسوي حرمي و جناب آقاي مهندس ابراهيم قزويني هر يك جداگانه و با دو ديدگاه متفاوت اين كتاب را ويراستاري نمود‌ه‌اند و هر يك نكاتي را گوشزد كرده‌اند. مركز پژوهشي زمين‌شناسي پارس (آرين‌زمين) نهايت سپاسگزاري را از آنها دارد.

زحمات همكاران مركز آقاي مهندس محمدباقر اكبري مدير تدوين، آقاي مهندس محسن ايرانمنش كه ويرايش فني كتاب را عهده‌دار بودند و جناب آقاي عبدالله طهماسبي ناظر چاپ كتاب، در خور ستايش و سپاس فراوان مي‌باشد.

مدير مركز پژوهشي زمين‌شناسي پارس
(آرين‌زمين)
دكتر منصور قرباني

 

 


نظرات

 


 • باسلام وعرض خسته نباشید
  ببخشید من دانشجوی ارشد زمین شناسی نفت هستم وکتاب ژئوشیمی الی مهندس قربانی را برامون معرفی کردن ولی متاسفانه در هیچ کتابخانه ایی موجود نبود لطفا راهنمایی کنید که چطوری این کتاب را تهیه کنم .باتشکر
 • باسلام
  ممنون می شوم اگر لینک سایت ما را در وبلاگتون قرار دهید .
  با تشکر
  دکتر سعید جوی زاده
  www.gisland.org
  موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل شیراز- مرکز آموزش نرم افزارهای فنی و مهندسی
  07132320953
  07132320497
  09171014672
  09382252774
 • salam
  I am going to teach this book for Msc student in oil exploration.would you please let 10 copy of this book.
  me know about the price and how I can have about
  best regards
  Dr tabaei
  mining engineering department
  isfahan uni.of tech.