Loading...
شما اینجا هستید: صفحه اصلی » انتشارات » انتشارات

كانسارها و نشانه‌هاي معدني طلا در ايران

عباس مقصودي، مژده رحماني و بهمن رشيدي

كانسارها و نشانه‌هاي معدني طلا در ايران


فهرست:
فصل اول: كليات
فصل دوم: زمين‌شناسي کانسارهاي طلا
فصل سوم: ادوار و رده‌بندی كاني‌زايي طلا در ايران
فصل چهارم: ايالت طلادار سنندج‌ـ سيرجان
فصل پنجم: منطقه طلادار تكاب
فصل ششم: منطقه طلادار ارسباران (اهر)
فصل هفتم: محور طلادار تارم‌ـ هشتجين
فصل هشتم: منطقه طلادار ميانه
فصل نهم: محور طلادار معلمان‌ـ تربت‌حيدريه
فصل دهم: منطقه طلادار مشهد
فصل يازدهم: محور طلادار كرمان
فصل دوازدهم: محور طلادار ساوه‌ـ كاشان‌ـ نائين
فصل سيزدهم: بلوك يزد
فصل چهاردهم: بلوک لوت
فصل پانزدهم: منطقه طلادار خاور ايران
فصل شانزدهم: منطقه طلادار البرز مركزي


سخني درباره اين نوشتار
طلا نخستين فلزي است كه توسط بشر شناخته و به‌كار گرفته شد. طلا به‌خاطر ويژگيهايي چون زيبايي، پايداري، كميابي و خواص منحصربه‌فرد، مورد توجه بشر بوده و هست. طلا فزون بر مصارف زينتي كاربرد گسترده‌اي در صنايع مدرن و فوق مدرن دارد. طلا به‌عنوان مهمترين پشتوانه پولي جهان و سرمايه ملي و پشتوانه اقتصادي كشورها و حتي ثروت امن خانواده‌ها مطرح است و كار‌آيي دارد.

اگر‌چه در حال حاضر هيچ پيوند رسمي بين طلا و پول وجود ندارد ولي هنوز ذخاير طلاي هر دولت به‌عنوان شاخص سلامت اقتصاد آن و ارزش پول رايج آن كشور در نظر گرفته مي‌شود. حجم پول در گردش يك كشور به‌وسيله مقدار طلاي موجود در بانك مركزي آن كنترل مي‌شود و مانع پرقدرتي در برابر تورم است. شايد بتوان گفت عمده تفاوت طلا با ساير عناصر نهفته بودن رابطه تاريخي آن با پول است.

اكتشاف، استخراج و استحصال طلا در ايران سابقه چند هزار ساله دارد. نياكان ما روشهاي اكتشاف و متالورژي طلا را از هزاره دوم پيش از ميلاد به‌خوبي مي‌شناختند. زيبايي و جلوه‌هاي نقش و نگارهاي طلاكاري شده در مجسمه‌ها و ظروف طلايي متعلق به ايران باستان نمايانگر آشنايي نياكان ما با صنعت طلاكاري مي‌باشد. ضرب سكه‌هاي طلايي توسط داريوش هخامنشي نقش تاريخي اين فلز را در داد و ستدهاي تجاري براي نخستين‌بار نشان مي‌دهد.

وجود دهها منطقه معدنكاري و سايتهاي معدني مربوط به طلا همه حكايت از درايت و هوشمندي و آگاهي نياكان ما و آشنايي آنها با فن اكتشاف، استخراج و استحصال طلا دارد.

تاكنون بيش از 100 كانسار و نشانه‌ معدني طلا در ايران گزارش شده است. اغلب اين كانسارها و نشانه‌ها شواهد معدنكاري قديمي را در خود نهفته دارند. در حقيقت ما كمتر كانسار و يا نشانه معدني طلا را يافته‌ايم كه جاي پاي گذشتگان را در آنجا نديده باشيم.
ذخاير شناخته شده طلا به‌ صورتهاي گوناگون در ايران ديده مي‌شوند، برپايه مطالعات انجام شده و محتويات اين كتاب مي‌توان كل ذخاير طلاي كشور را در سه گروه قرار داد.
- كانسارها و نشانه‌هاي معدني كه طلا به‌عنوان محصول اصلي آنها تلقي مي‌شود.
- كانسارهاي مس پورفيري كه طلا به‌عنوان يك محصول جنبي مي‌باشد.
- كانسارهاي مس و گاه‌ سرب و روي رگه‌اي كه طلا به‌عنوان يك محصول جانبي و گاه به‌عنوان عنصر اصلي هم در نظر گرفته مي‌شود.

از آنجا كه شناخت ذخاير طلاي كشور براي برنامه‌ريزيهاي اقتصادي و فني اين ماده معدني و گرانبها از نيازهاي بنيادين كشور است و از سوي ديگر منابع و اطلاعات مربوط به ذخاير طلاي كشور بسيار پراكنده مي‌باشند، كارهاي اكتشافي كه تا دهه اخير بر روي طلا صورت گرفته از يك انسجام مركزي برخوردار نبوده است و مراكز متعددي (سازمان زمين‌شناسي كشور سازمان صنايع و معادن استانها، رساله‌هاي كارشناسي ارشد و دكترا و شركتهاي خصوصي داخلي و خارجي و ...) جدا از هم و گاه بي‌خبر از هم هر يك در اكتشاف طلا نقش داشته‌اند. البته در سالهاي اخير تا حد زيادي اكتشافات طلا هدفمند و ستادي شده است.

همانطور كه گفته شد اطلاعات جامعي از منابع و گزارشهاي فعاليتهاي اكتشافي انجام شده بر روي طلا در سازمانها و نهادهايي كه ذكر شد در دست نيست تا بتوان حتي‌المقدور منعكس‌كننده وضعيت منابع مربوط به ذخاير طلاي كشور باشد. شمار فراواني از دانسته‌ها نيز نزد كسان و يا سازمانهايي است كه گذر زمان آنها را مي‌پراكند و خود و دانسته‌هايشان را به فراموشي و چه‌بسا به نيستي مي‌سپارد.

انديشه تدوين «كانسارها و نشانه‌هاي معدني طلا در ايران» توسط مركز پژوهشي‌ زمين‌شناسي پارس (آرين‌زمين) از همين نياز ريشه گرفته و با همكاري و همت مؤلفين محترم در جريان تحقق قرار گرفت.

كتاب «كانسارها و نشانه‌هاي معدني طلا در ايران» نوشته آقاي مهندس عباس مقصودي و همكارانشان سركار خانم مهندس مژده رحماني و آقاي مهندس بهمن رشيدي (همكاران مركز) ديرگاهي است كه در مركز پژوهشي زمين‌شناسي پارس (آرين‌زمين) مطرح است و در اين مدت نشيب و فرازهاي زيادي را پشت سر گذرانده است و مؤلفين محترم در اين راه رنج بسيار برده‌اند و در تدوين آن بسيار كوشيده‌اند.

آقاي مهندس عباس مقصودي كه از فارغ‌التحصيلان ممتاز در دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد مي‌باشد، با چندين سال تجربه گرانبها در گروه ژئوشيمي سازمان زمين‌شناسي و اكتشافات معدني كشور، بسيار هوشمندانه با تشخيص سره از ناسره، از بين صدها گزارش و منابع با سليقه‌هاي متفاوت، كتابي منظم و با ارزش تدوين نموده‌اند كه اطلاعات جامعي از آنچه را كه هست به‌دست مي‌دهد و آيينه‌اي است كه وضع موجود دانش ما را از كانسارها و نشانه‌هاي معدني طلا در ايران به‌درستي مي‌نماياند در اين راه سركار خانم مهندس مژده رحماني و مهندس بهمن رشيدي با جديت تمام ايشان را ياري داده‌اند، اجرشان مأجور باد.

كتاب «كانسارها و نشانه‌هاي معدني طلا در ايران» توسط جناب آقاي دكتر نعمت‌ا... رشيد‌نژادعمران كه بر ذخاير طلاي كشور اشراف دارند، مطالعه و ارزيابي شده و نظرات ايشان بر غناي كتاب افزوده است. همچنين اين كتاب توسط آقاي مهندس رضا مظفرزاده، سركار خانم مهندس سيمين‌دخت يونسي و مدير مركز پژوهشي زمين‌شناسي پارس (آرين‌زمين) مورد مطالعه و بازخواني قرار گرفته و هر يك نكاتي را به مؤلفين محترم گوشزد كردند كه از ايشان سپاسگزاري مي‌گردد.

زحمات همكاران مركز جناب آقاي مهندس محمد‌باقر اكبري مدير تدوين، سركار خانم مهندس كيمياسادات عجايبي طراح جلد، جناب آقاي عبدالله طهماسبي ناظر چاپ و آقاي محسن ايرانمنش كه ويرايش فني كتاب را عهده‌دار بودند، در خور ستايش و سپاس فراوان مي‌باشد. اين پيش‌نوشتار را با اين سخن خواجه شيراز به پايان مي‌بريم، اميد است كه مورد توجه دست‌اندركارن و پژوهشگران امور معادن و زمين‌شناسي قرار گيرد.

روزگاري است كه در ميخانه خدمت مي‌كنم
در لبـاس فقر كـار اهل دولت مي‌كـنممدير مركز پژوهشي زمين‌شناسي پارس
(آرين‌زمين)
دكتر منصور قرباني

 

 


نظرات

 


ارسال نظر